|
|
|
|
|
|
Bird Watching 4:00 am - 6:00 pm
5K Training Program 7:00 am - 8:00 am
Full Body Sculpt 8:00 am - 9:00 am
Women's Fitness w/ Coach Mike 8:30 am - 9:30 am
Ballet and Tap: Pre Schoolers 9:00 am - 10:30 am
Basketball Skills: Beginner 5-7 9:00 am - 10:00 am
BHCC Zumba 9:00 am - 10:30 am
Cardio Circuit Training 9:00 am - 10:00 am
Drawing and Painting 9:00 am - 10:00 am
Spanish, Adults, Beginners 9:00 am - 10:30 am
Tennis: Children Beginning 9:00 am - 10:00 am
Tot Sports 9:00 am - 9:45 am
VCC Body Sculp 9:00 am - 10:00 am
Yoga in the Parks: Upper Marlboro 9:00 am - 10:00 am
Line Dance: Seniors, Beginner 9:15 am - 11:15 am
Yoga in the Parks: Artemesia 9:15 am - 10:15 am
Okinawan Karate: Beginning 9:30 am - 10:30 am
Women's Fitness w/ Coach Mike 9:30 am - 10:30 am
Yoga: All Levels w/ Janice 9:30 am - 10:30 am
Swim Lessons: Bobbers 9:55 am - 10:25 am
Basketball skills Beginner 10:00 am - 11:00 am
Basketball Skills: Intermediate 8-11 10:00 am - 11:00 am
Basketball Skills: Pre-Schoolers 10:00 am - 11:00 am
Drawing: Mixed Ages 10:00 am - 12:00 pm
Family Zumba 10:00 am - 11:00 am
Jewelry: Make Your Own Gemstone 10:00 am - 2:00 pm
Karate: Mixed Ages, Beginning 10:00 am - 11:00 am
Lifeguard Training - Blended Learning 10:00 am - 4:00 pm
Line Dance: Beginning w/ Hattie 10:00 am - 11:00 am
Line Dance: Beginning w/ Yolanda 10:00 am - 11:30 am
Mentoring Program: Girls 10:00 am - 12:00 pm
Sign Language: Mixed Ages 10:00 am - 11:00 am
Tennis: Children, Intermediate 10:00 am - 11:00 am
Yoga: Adults, All Levels (18+) 10:00 am - 11:00 am
Soccer Skills: Pre-School 10:15 am - 11:00 am
Ballet Tap Jazz 10:30 am - 12:30 pm
Okinawan Karate: Intermediate 10:30 am - 11:30 am
Weight Training: Teens w/ Coach Don 10:45 am - 11:45 am
Basketball Skills: Advanced 12-17 11:00 am - 12:00 pm
Basketball Skills: Children 11:00 am - 12:00 pm
Hand Dance: Beginning w/ Buster 11:00 am - 12:00 pm
Karate: Mixed Ages, Beginning 11:00 am - 12:00 pm
Soccer Skills: Children Ages 6-10 11:00 am - 11:45 am
Soccer Skills: Pre-Schoolers 11:00 am - 11:45 am
Tennis: Beginner 1 11:00 am - 12:00 pm
Basketball skills Beginner 11:15 am - 12:15 pm
Sign Language: Adults, Level 1 11:15 am - 12:15 pm
Ages (5-8) Basketball Basics w/Coach Ron 11:30 am - 12:30 pm
Okinawan Karate: Advanced 11:30 am - 1:00 pm
Zumba: Fitness w/ Carrie 11:30 am - 12:30 pm
Basketball Skills: Teens 12:00 pm - 1:00 pm
Hand Dance: Adults, Advanced w/ Howard 12:00 pm - 1:00 pm
Hand Dance: Intermediate w/ Buster 12:00 pm - 1:00 pm
Line Dance: Adults, Intermediate w/Diane 12:00 pm - 1:00 pm
Soccer Skills Ages 6-12 12:00 pm - 1:00 pm
Ballet, Jazz and Hip Hop: Children 12:30 pm - 2:30 pm
Drawing: Adults 12:30 pm - 2:30 pm
Ages (9-14) Beginner Skills, w/Coach Ron 12:45 pm - 1:45 pm
Bop with Buster 1:00 pm - 2:00 pm
Senior Skate Day 1:00 pm - 3:30 pm
Tennis: Children, Advanced 1:00 pm - 2:00 pm
Intermediate>Advanced Skills w/Coach Ron 2:00 pm - 3:30 pm
Skate, Walk, and Cha Cha w/ Buster 2:00 pm - 3:00 pm
Majorette: Intro to HBCU Dance 2:30 pm - 4:30 pm
Lifeguard Pre-Test 4:00 pm - 5:00 pm
Campfire 7:00 pm - 8:30 pm
|
|
Spinning: Adults, Aqua, Advanced 6:15 am - 7:00 am
Aqua Arthritis: Seniors 7:00 am - 7:45 am
Spinning: Adults, Aqua, Advanced 7:15 am - 8:00 am
Coach's Fitness Boot Camp 7:30 am - 8:30 am
Aqua Arthritis: Seniors 8:00 am - 8:45 am
Spinning: Adults, Aqua, Advanced 8:15 am - 9:00 am
Urban Line Dancing 8:30 am - 9:30 am
Coach's Fitness Boot Camp 9:00 am - 10:00 am
Exercise: Seniors 9:00 am - 10:00 am
Water Aerobics: Seniors 9:00 am - 9:45 am
Zumba: Fitness, Adults (18+) 9:00 am - 10:00 am
Line Dance: Seniors, Beginning w/ Randy 9:15 am - 10:15 am
Chair Aerobics: Cycling 9:30 am - 10:30 am
Chair Fitness Dance w/ Deb 9:30 am - 10:30 am
Indoor Cycling - Senior Spin 9:30 am - 10:30 am
Sewing: Seniors 9:30 am - 11:30 am
Water Aerobics: Seniors 9:30 am - 10:15 am
Ceramics,Adults,intermediate 10:00 am - 12:30 pm
Chair Aerobics: Adults 10:00 am - 11:00 am
CHOICES: KiloMEETers @ Tucker Road Community Center 10:00 am - 11:00 am
Creative Paper Crafting 10:00 am - 12:00 pm
Deep Water Aerobics: Seniors 10:00 am - 10:45 am
Hand Dance: Seniors 10:00 am - 11:30 am
Sign Language: Seniors, Level 1 10:00 am - 11:15 am
Water Aerobics: Seniors 10:00 am - 10:45 am
Yoga: Adults, All Levels (18+) 10:00 am - 11:00 am
Aerobics: Seniors 10:30 am - 11:30 am
Exercise: Seniors 10:30 am - 11:15 am
Water Aerobics: Adults 10:30 am - 11:15 am
Yoga: All Levels w/ Toni 10:30 am - 11:30 am
Indoor Cycling - Senior Spin 10:45 am - 11:45 am
Balance Training 11:00 am - 11:30 am
Coach's Small Group Training 11:00 am - 12:00 pm
Computer Skills: Seniors, Level 1 11:00 am - 12:00 pm
Deep Water Aerobics: Seniors 11:00 am - 11:45 am
Exercise: Seniors 11:00 am - 12:00 pm
Fitness Dance w/ Deb 11:00 am - 12:00 pm
Hand Dance: Seniors 11:00 am - 12:30 pm
Chair Aerobics: Seniors 11:15 am - 12:15 pm
Exercise: Seniors 11:30 am - 12:15 pm
Hand Dance: Seniors Intermediate 11:30 am - 12:30 pm
Fitness Boot Camp: Seniors 11:45 am - 12:15 pm
Quilting: Seniors, Beginner 12:00 pm - 2:00 pm
Yoga: All Levels w/ Alice 12:00 pm - 1:00 pm
Chair Yoga: Senior 12:05 pm - 1:05 pm
Computer Skills: Seniors, Level 1 12:15 pm - 2:15 pm
Chair Yoga - Virtual 12:30 pm - 1:30 pm
Hand Dance: Seniors 12:30 pm - 2:00 pm
Yoga: Beginners 1:15 pm - 2:30 pm
Tai Chi: Adults 2:45 pm - 3:45 pm
Belly Dance 4:00 pm - 5:00 pm
Cardio Kickboxing 5:00 pm - 6:00 pm
Spanish, Adults, Beginners 5:00 pm - 6:30 pm
Basketball: Mixed Ages 3-6 6:00 pm - 6:50 pm
Ceramics,Adults,intermediate 6:00 pm - 8:30 pm
Circuit Workout 6:00 pm - 7:00 pm
Coach's Fitness & Conditioning 6:00 pm - 7:00 pm
Indoor Cycling - PM Ride 6:00 pm - 7:00 pm
Karate Beginning 6:00 pm - 7:00 pm
Majestic Elites 6:00 pm - 7:30 pm
Swim Lessons: Bobbers 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Bubblers 2 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Bubblers I 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Bubblers II 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 Intro to Water Skills 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 Intro to Water Skills 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 Introduction to Water Ski 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 2 Fundamental Aquatic Skills 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 2 Fundamental Aquatic Skills 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 4 Stroke Improvement 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Floaters 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Floaters 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Floaters 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Pre Schoolers, Strokers I 6:00 pm - 6:30 pm
Weight Training: Women w/ Coach Don 6:00 pm - 7:00 pm
Yoga in the Parks: Tucker Rd 6:00 pm - 7:00 pm
Water Aerobics: Adults 6:10 pm - 6:55 pm
Aerobics: Mixed Ages Bench Step 6:15 pm - 7:15 pm
Body Blast 6:15 pm - 7:15 pm
Body Snatchers Fitness 30/30 6:15 pm - 7:00 pm
Guitar: Children 6:15 pm - 7:15 pm
Hand Dance: Beginning w/ David 6:30 pm - 7:30 pm
Weight Training: Adults 6:30 pm - 7:30 pm
Zumba: Fitness, Adults 6:30 pm - 7:30 pm
Swim Lessons: Bobbers 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Bobbers 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Bobbers 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 Intro to Water Skills 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 Intro to Water Skills 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 Introduction to Water Ski 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 2 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 2 Fundamental Aquatic Skills 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 3 Stroke Development 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Pre-Schoolers, Floaters 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Strokers I 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Strokers I 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Youth, Level 1 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Youth, Level 2 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Youth, Level 3 6:40 pm - 7:10 pm
Basketball Clinic: Children 7-10 7:00 pm - 7:50 pm
BHCC Tai Chi: Adults Beginners 7:00 pm - 9:00 pm
Tai Chi: Adults Beginners 7:00 pm - 8:00 pm
TKA Karate: All Levels - Youth 7:00 pm - 8:00 pm
Aqua Sculpt Exercise: Adults 7:05 pm - 7:50 pm
Weight Training: Women w/ Coach Don 7:05 pm - 8:05 pm
Spinning: Adults, Beginning w/ Natalie 7:15 pm - 8:00 pm
Zumba, Fitness 7:15 pm - 8:15 pm
Swim lessons: Adult Advanced 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Adult, Intermediate 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Bobbers 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 2 Fundamental Aquatic Skills 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 2 Fundamental Aquatic Skills 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 2 Fundamental Aquatic Skills 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 3 Stroke Development 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 4 Stroke Improvement 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 4 Stroke Improvement 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Teens, Level 1 Introduction to Water Skills 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Teens, Level 2 Fundamental Aquatic Skills 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Youth, Level 1 7:20 pm - 7:50 pm
Hand Dance: Intermed. w/ David 7:30 pm - 8:30 pm
Majestic Elites 7:30 pm - 8:30 pm
Step Aerobics 7:30 pm - 8:30 pm
Strength Training for Women 7:30 pm - 8:30 pm
Basketball: Mixed Ages 11-14 8:00 pm - 8:50 pm
Swim lessons: Adult Beginner 8:00 pm - 8:30 pm
Swim lessons: Adult Intermediate 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Adult, Beginner 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Adult, Beginner 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Adult, Intermediate 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Adult, Intermediate 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 3 Stroke Development 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 3 Stroke Development 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 3 Stroke Development 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 5 Stroke Refinement 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Pre Schoolers, Strokers I 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Youth, Level 2 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Youth, Level 3 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Youth, Level 3 8:00 pm - 8:30 pm
TKA Karate: All Levels 8:00 pm - 9:30 pm
|
Tone & Sculpt 7:00 am - 8:00 am
Spinning: Adults, Aqua, Beginner 8:00 am - 8:45 am
Spinning: Adults, Aqua, Beginning 8:00 am - 8:45 am
Water Aerobics: Adults 8:00 am - 8:45 am
Yoga in the Parks: Watkins 8:30 am - 9:30 am
Farmer for a Day 9:00 am - 11:00 am
Spinning: Adults, Aqua Intermediate 9:00 am - 9:45 pm
Spinning: Adults, Beginner 9:00 am - 10:00 am
Swim lessons: Adult Beginner 9:00 am - 9:30 am
Water Aerobics: Adults 9:00 am - 9:45 am
Water Aerobics: Adults 9:00 am - 9:45 am
Line Dance: Beginning w/ Garland 9:15 am - 10:15 am
Exercise: Adults w/ Darlina 9:30 am - 10:30 am
Gentle Yoga: Seniors 9:30 am - 10:30 am
Get Fit Mobile: Smoothies on the Move! 9:30 am - 10:30 am
Line Dance: Seniors, Intermediate 9:30 am - 11:30 am
Yoga: Beginner w/ Alice 9:30 am - 10:30 am
Swim Lessons: Adult, Intermediate 9:40 am - 10:10 am
Aqua Arthritis: Adults 10:00 am - 10:45 am
Cake Decorating: Mixed Ages 10:00 am - 12:00 pm
CHOICES: Kickbikes 10:00 am - 12:00 pm
Fitness Boot Camp: Seniors 10:00 am - 11:00 am
Functional Training w/ Betty 10:00 am - 11:00 am
Piano: Seniors, Beginners - Virtual 10:00 am - 11:00 am
Water Aerobics: Seniors 10:00 am - 10:45 am
Water, Aerobics, Fitness, Mixed, Ages 10:00 am - 10:45 am
Swim Lessons: Bobbers 10:20 am - 10:50 am
Ceramics,Adults,intermediate 10:30 am - 1:00 pm
Exercise: Seniors 11:00 am - 12:00 pm
Line Dance: Seniors Beginners 11:00 am - 12:00 pm
Stretching and Toning, Seniors 11:00 am - 12:00 pm
Swim Lessons: Bubblers I 11:00 am - 11:30 am
Tai Chi: Beginner w/ Hero 11:00 am - 12:00 pm
Water Aerobics: Seniors 11:00 am - 11:45 am
Tai Chi: Adults, Beginner 11:15 am - 12:15 pm
Stretching and Toning w/ Betty 11:30 am - 12:30 pm
Aqua Arthritis: Adults 12:00 pm - 12:45 pm
Tai Chi: Intermediate w/ Hero 12:00 pm - 1:00 pm
Yoga: Adults, All Levels w/ Nanette 12:00 pm - 1:00 pm
Zumba Fit: Seniors 12:30 pm - 1:30 pm
Balance, Stretch, & Tone: Seniors 1:00 pm - 2:00 pm
Spinning: Adults, Aqua, Beginner 4:00 pm - 4:45 pm
Spanish: Adults, Intermediate 5:00 pm - 6:30 pm
Spinning: Adults, Aqua, Beginner 5:00 pm - 5:45 pm
Tennis: Beginning 1 5:00 pm - 6:00 pm
Aqua Boot Camp: Adults 5:30 pm - 6:15 pm
Bio Fitness: Adults, Tone and Firm, w/Kathi 5:30 pm - 6:30 pm
Bio-Fitness - Virtual/Tone & Firm w/Kathi 5:30 pm - 6:30 pm
Ceramics,Adults,intermediate 6:00 pm - 8:30 pm
Knitting: Mixed Ages, Beginning 6:00 pm - 8:00 pm
Spinning: Adults, Aqua, Advanced 6:00 pm - 6:45 pm
Swim Lessons: Bobbers 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Bobbers 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Bobbers 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 Introduction to Water Ski 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Youth, Level 3 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Youth, Level 4 6:00 pm - 6:30 pm
Tennis: Beginning 2 6:00 pm - 7:00 pm
Tennis: Doubles Strategy 6:00 pm - 7:00 pm
Volleyball: Mixed Ages, Beginner 6:00 pm - 7:00 pm
Water, Aerobics, Fitness, Mixed, Ages 6:00 pm - 6:45 pm
"The Get Down" 6:15 pm - 7:15 pm
Zumba: Aqua, Adults 6:25 pm - 7:10 pm
Aerobics: Adults w/ Trecie 6:30 pm - 7:30 pm
Aerobics: Hula Hoop w/ Tess 6:30 pm - 7:30 pm
Body Blast w/ Roxie 6:30 pm - 7:30 pm
Body Snatchers Fitness 30/30 6:30 pm - 7:30 pm
Boxing: Children 6:30 pm - 7:30 pm
Line Dance: Beginning w/Diane 6:30 pm - 8:00 pm
Sewing: Adults Beginner 6:30 pm - 8:00 pm
TKA Karate: All Levels - Youth Class 6:30 pm - 7:30 pm
Volleyball, Teens 6:30 pm - 7:30 pm
Weight Training: Kettlebell 6:30 pm - 7:30 pm
Weight Training: Kettlebell w/ Coach 6:30 pm - 7:30 pm
Zumba: Fitness, Adults (18+) 6:30 pm - 7:30 pm
Swim Lessons: Adult, Intermediate 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Bobbers 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Bobbers 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 Introduction to Water Ski 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 3 Stroke Development 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 3 Stroke Development 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 4 Stroke Improvement 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Floaters 6:40 pm - 7:10 pm
JAM Session...Caribbean, Fitness, Dance 7:00 pm - 8:00 pm
Spinning: Adults, Aqua, Advanced 7:00 pm - 7:45 pm
Water, Aerobics, Fitness, Mixed, Ages 7:00 pm - 7:45 pm
Zumba: Fitness, Mixed Ages 7:00 pm - 8:00 pm
Club Rachel Fitness 7:15 pm - 8:15 pm
Aqua Fusion: Adults 7:20 pm - 8:05 pm
Swim lessons: Adult Advanced 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Adult, Beginner 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 2 Fundamental Aquatic Skills 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 3 Stroke Development 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Strokers I 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Teens, Level 1 Introduction to Water Skills 7:20 pm - 7:50 pm
TKA Karate: All Levels - Adult Class 7:30 pm - 9:00 pm
Swim Lessons: Adult, Beginner 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Adult, Intermediate 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 Introduction to Water Ski 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 2 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 2 Fundamental Aquatic Skills 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 4 Stroke Improvement 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Strokers II 8:00 pm - 8:30 pm
Water, Aerobics, Fitness, Mixed, Ages 8:00 pm - 8:45 pm
|
AM Sweatshop 8:00 am - 9:00 am
Yoga: Adults, All Levels (18+) 9:00 am - 10:00 am
Line Dance: Seniors, Beginner 9:30 am - 11:30 am
Line Dance: Seniors, Beginner 9:30 am - 10:30 am
CHOICES: Kickbikes 10:00 am - 12:00 pm
Line Dance: Seniors, Beginning w/ Randy 10:00 am - 11:00 am
Meet & Make -Amazing Amphibians 10:00 am - 10:45 am
Arts and Crafts: Seniors 10:30 am - 12:00 pm
Chair Yoga 10:30 am - 11:30 am
Chair Aerobics: Cycling 11:00 am - 12:00 pm
Lunchtime Listening Series Featuring Ameya Taylor 11:00 am - 1:00 pm
Yoga: Seniors 11:15 am - 12:15 pm
Beginner Hand Dance w/ Randy 12:00 pm - 1:00 pm
Marietta's Lunchtime Lecture Series: Queer History at Historic Sites 12:00 pm - 1:00 pm
Mediterranean Cuisine Cooking Demonstration 12:00 pm - 1:00 pm
Zumba: Gold, Seniors 12:15 pm - 1:15 pm
Chair Yoga: Seniors 12:30 pm - 1:30 pm
CHOICES: Water Safety & Beginning Swim Skills 1:00 pm - 2:00 pm
Total Fitness 1:00 pm - 2:00 pm
Tennis: Pre-School (Beginners) (4-5 years old) 3:00 pm - 4:00 pm
Ballet and Tap: Mixed Ages 4:00 pm - 4:45 pm
Tennis: Children Beginning (Ages 6-8) 4:00 pm - 5:00 pm
Ballet, Tap, Children 5:00 pm - 6:00 pm
Tennis: Children Beginning (Ages 6-8) 5:00 pm - 6:00 pm
Tennis: QuickStart w/ Coach AP 5:00 pm - 6:00 pm
Billiards: Level I 5:30 pm - 7:00 pm
Ceramics,Adults,intermediate 6:00 pm - 8:30 pm
Cricut Class, Mixed Ages 6:00 pm - 8:00 pm
Full Body Sculpt 6:00 pm - 7:00 pm
June Patio Concert 6:00 pm - 7:00 pm
Line Dance: Beginning 6:00 pm - 8:00 pm
Tennis: Children Beginning (Ages 9-12) 6:00 pm - 7:00 pm
TKA Karate: Children, All Levels 6:15 pm - 7:15 pm
Guitar: Intermediate 6:30 pm - 7:30 pm
Nature's Hype Fitness Boot Camp! 6:30 pm - 7:30 pm
Ryukyu no Yama Karate & Kobudo: Beginner 6:30 pm - 7:30 pm
Spinning: Adults, Beginner 6:30 pm - 7:30 pm
Okinawan Karate: Beginning 6:45 pm - 7:45 pm
Yoga in the Parks: Bladensburg 7:00 pm - 8:00 pm
Pilates: Strength and Stretch 7:30 pm - 8:30 pm
Ryukyu no Yama Karate & Kobudo: Advanced 7:30 pm - 9:00 pm
TKA Karate: Mixed Ages, All Levels 7:30 pm - 9:00 pm
Photography: Digital Level 1, Mixed Ages w/ Daya 7:35 pm - 8:35 pm
Zumba: Fitness w/ Daya 7:35 pm - 8:35 pm
Okinawan Karate: Intermediate 7:45 pm - 8:45 pm
|
Yoga in the Parks: Enterprise 8:30 am - 9:30 am
Weight Training: Adults 9:00 am - 10:00 am
Aerobics: Seniors 9:30 am - 10:30 am
Yoga: Seniors 9:30 am - 10:30 am
CHOICES: Gaming Club 10:00 am - 12:00 pm
Line Dance: Beginning w/ Michelle 10:00 am - 11:00 am
Chair Yoga w/ CP 11:00 am - 12:00 pm
Fitness: Seniors, Intermediate 11:00 am - 12:00 pm
Tai Chi: Beginner w/ Hero 11:00 am - 12:00 pm
Toddler Time 11:00 am - 11:45 am
Stretching and Toning, Seniors 11:30 am - 12:30 pm
Tai Chi: Intermediate w/ Hero 12:00 pm - 1:00 pm
Yoga: Adults, All Levels w/ Nanette 12:00 pm - 1:00 pm
Yoga: Beginners 12:00 pm - 1:15 pm
Functional Training w/ Betty 2:30 pm - 3:30 pm
Photography: Digital Level 2, Mixed Ages w/ Aaron 4:00 pm - 5:00 pm
Conversational Spanish: Advanced PRT 2 5:00 pm - 6:30 pm
Photography: Digital Level 1, Mixed Ages w/ Aaron 5:00 pm - 6:00 pm
Tennis: Teens, Intermediate 5:00 pm - 6:00 pm
Bio Fitness: Adults, Tone and Firm, w/Kathi 5:30 pm - 6:30 pm
Bio-Fitness - Virtual/Tone and Firm w/ Kathi 5:30 pm - 6:30 pm
Aerobics 6:00 pm - 7:00 pm
Get Fit Mobile: Fitness on the Fly 6:00 pm - 7:00 pm
Indoor Cycling - PM Ride 6:00 pm - 7:00 pm
Sewing: Mixed Ages 6:00 pm - 8:00 pm
Sexuality and the Civil War 6:00 pm - 7:00 pm
Tennis: Intermediate 1 6:00 pm - 7:00 pm
Tennis: Intermediate 1 6:00 pm - 7:00 pm
TKA Karate: Beginning 6:00 pm - 7:00 pm
Yoga: All Levels 6:15 pm - 7:15 pm
Barre Above 6:30 pm - 7:30 pm
Body Snatchers Fitness 30/30 6:30 pm - 7:30 pm
Sewing: Adults 6:30 pm - 8:00 pm
Soul Line Dance: Seniors, Beginning w/ Kathy 6:30 pm - 7:30 pm
Weight Training: Kettlebell w/ Coach 6:30 pm - 7:30 pm
Hand Dance: Adults, Beginner 7:00 pm - 8:30 pm
Line Dance: Freestyle w/ Jonnetta 7:00 pm - 8:00 pm
TKA Karate: Intermediate 7:00 pm - 8:00 pm
Zumba: Fitness, Mixed Ages 7:00 pm - 8:00 pm
Cardio Circuit Training 7:30 pm - 8:30 pm
Soul Line Dance: Seniors w/ Kathy 7:30 pm - 8:30 pm
Zumba with Dionne 7:30 pm - 8:30 pm
TKA Karate: All Levels 8:00 pm - 9:30 pm
|
Balance & Stretch 8:30 am - 9:30 am
Photography: Digital, Seniors 9:00 am - 12:30 pm
Spinning: Adults, Beginner 9:00 am - 10:00 am
Deep, Water, Aerobics, Mixed, Ages 10:00 am - 10:45 am
Line Dance: Adults, Intermediate w/Diane 10:00 am - 11:00 am
Puppet Friends in Storyland: Randy Raccoon and Olivia Opssum 10:00 am - 10:45 am
Sewing: Seniors 10:00 am - 1:00 pm
Smart Gadgets: Smartphones 10:00 am - 11:30 am
Yoga: Adults, All Levels (18+) 10:00 am - 11:00 am
TRCC Seniors: Luau & Crab Feast 10:30 am - 12:30 pm
Deep, Water, Aerobics, Mixed, Ages 11:00 am - 11:45 am
Friday Stretching and Toning, Seniors 11:00 am - 12:00 pm
Darnall's Chance House Museum Guided Tour 12:00 pm - 1:00 pm
CHOICES: Drum-N-Tone (Camp Springs Senior Activity Center)) 12:30 pm - 1:30 pm
Movies at Camp Springs 1:00 pm - 3:30 pm
Quilting: Seniors, Beginner 1:00 pm - 3:00 pm
Darnall's Chance House Museum Guided Tour 2:00 pm - 3:00 pm
Jewelry Making: Beginners 3:00 pm - 4:00 pm
First Friday Line Dance 6:00 pm - 9:00 pm
Paint & Sip 7:00 pm - 9:00 pm
|
Aqua Boot Camp: Adults 7:00 am - 7:45 am
Bird Watching 8:00 am - 11:00 am
Deep Water Aerobics: Adults 8:00 am - 8:45 am
Full Body Sculpt 8:00 am - 9:00 am
Spinning: Adults, Aqua, Beginner 8:00 am - 8:45 pm
Strength Training for Women - Saturday 8:00 am - 9:00 am
Basketball Skills: Pre-school w/ Coach Demond 8:30 am - 9:15 am
Creative Movement 9:00 am - 9:45 am
Deep Water Aerobics: Adults 9:00 am - 9:45 am
Shop and Sell 9:00 am - 1:00 pm
Swim Lessons: Bobbers 9:00 am - 9:30 am
Swim Lessons: Bubblers II 9:00 am - 9:30 am
Swim Lessons: Children, Youth, Level 4 Stroke Improvement 9:00 am - 9:30 am
Swim Lessons: Floaters 9:00 am - 9:30 am
Yoga in the Parks: Upper Marlboro 9:00 am - 10:00 am
Basketball: Beginning, Children w/ Coach Demond 9:15 am - 10:15 am
Body Blast w/ Roxie 9:15 am - 10:15 am
Indoor Cycling - Saturday Spin 9:15 am - 10:15 am
Itty Bits Futsal: Pre-School (CoEd) 9:15 am - 10:15 am
Swim Lessons: Strokers I 9:15 am - 9:45 am
Yoga in the Parks: Artemesia 9:15 am - 10:15 am
Fishing With A Ranger 9:30 am - 10:45 am
Nature Club 9:30 am - 11:00 am
Swim Lessons: Strokers II 9:40 am - 11:10 am
Swim Lessons: Youth, Level 1 9:40 am - 10:10 am
Swim Lessons: Youth, Level 2 9:40 am - 10:10 am
Swim Lessons: Youth, Level 3 9:40 am - 10:10 am
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 Introduction to Water Ski 9:55 am - 10:25 am
Basketball Skills: Children Ages 6-8 10:00 am - 10:45 am
Club Rachel Fitness 10:00 am - 11:00 am
Family Zumba 10:00 am - 11:00 am
Green Hand Gardening: Summer crops 10:00 am - 11:30 am
Pre-Ballet 10:00 am - 11:00 am
Tot Sports - Soccer 10:00 am - 10:45 am
Abs and Glutes Water Exercise: Adults 10:15 am - 11:00 am
Basketball Skills: Advance 6-12 w/ Coach Demond 10:15 am - 11:15 am
Swim Lessons: Adult, Beginner 10:20 am - 10:50 am
Swim Lessons: Adult, Intermediate 10:20 am - 10:50 pm
Swim Lessons: Youth, Level 1 10:20 am - 10:50 am
Swim Lessons: Youth, Level 2 10:20 am - 10:50 am
Yoga: All Levels 10:30 am - 11:30 am
Zumba: Toning 10:30 am - 11:30 am
Swim Lessons: Children, Youth, Level 2 Fundamental Aquatic Skills 10:35 am - 11:05 am
Ballet: Children, Beginners 11:00 am - 12:00 pm
Basketball Skills: Children Ages 9-12) 11:00 am - 12:00 pm
BHCC Tot Sports - T-Ball 11:00 am - 11:45 am
Father's Day Lunch 11:00 am - 1:00 pm
Lawn Games of Bygone Days 11:00 am - 4:00 pm
Sewing and Fashion 11:00 am - 12:30 pm
Swim Lessons: Bobbers 11:00 am - 11:30 am
Swim Lessons: Children, Youth, Level 4 Stroke Improvement 11:00 am - 11:30 am
Swim Lessons: Floaters 11:00 am - 11:30 am
Swim Lessons: Youth, Level 3 11:00 am - 11:30 am
Basketball Skills: Children 11:15 am - 12:15 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 3 Stroke Development 11:15 am - 11:45 am
Water Aerobics: Adults 11:15 am - 12:00 pm
Soccer Skills: Pre-Schoolers 11:30 am - 12:15 pm
Derby Day 12:00 pm - 3:00 pm
Flag Football: Children 12:00 pm - 1:00 pm
Hand Dance: Adults, Beginner w/ Priscilla 12:00 pm - 2:30 pm
Lacrosse 101 12:00 pm - 1:00 pm
Tennis: Teens, Beginning 12:00 pm - 1:00 pm
Tiny Tumblers 12:00 pm - 1:00 pm
Basketball Skills: Children 12:30 pm - 1:30 pm
Soccer Skills: Children Ages 6-8 12:30 pm - 1:30 pm
Basketball Skills: Children 1:00 pm - 2:00 pm
Flag Football: Children 1:00 pm - 2:00 pm
Lacrosse 101 1:00 pm - 2:00 pm
Sewing and Fashion 1:00 pm - 2:30 pm
Tennis: Children Beginning (11-12) 1:00 pm - 2:00 pm
Tennis: Children, Intermediate (Ages 9-12) 1:00 pm - 2:00 pm
Basketball: Mixed Ages, Advanced 1:15 pm - 2:15 pm
Basketball Skills: Teens 1:30 pm - 2:30 pm
Soccer Skills: Children Ages 9-12 1:30 pm - 2:30 pm
CIRCL Mobility 2:00 pm - 3:00 pm
Tennis: Teens, Beginning 1 (13-17) 2:00 pm - 3:00 pm
Swim, Lessons, Mixed, Ages, Advanced 7:30 pm - 8:00 pm
|
|
Urban Line Dancing 8:30 am - 9:30 am
Bio Fitness & Cardio Fit: Hi-Low Impact, w/Mae 9:30 am - 10:30 am
CHOICES: KiloMEETers @ Fairland Recreational Park 10:00 am - 11:00 am
Cricut Printing 10:00 am - 12:00 pm
Deep, Water, Aerobics, Mixed, Ages 10:00 am - 10:45 am
Line Dance, Seniors w/ Gwen 10:30 am - 12:00 pm
Deep, Water, Aerobics, Mixed, Ages 11:00 am - 11:45 am
Senior Lunch Bunch Boat Tour 11:30 am - 12:30 pm
Basketball Skills: Beginner 5-7 4:00 pm - 5:00 pm
Gymnastics: Girls, Children, Bronze Level-6-8yrs 4:30 pm - 5:30 pm
Gymnastics: Girls, Silver Level-6-12 4:30 pm - 5:45 pm
Gymnastics: Girls, Silver Level-6-12 4:30 pm - 5:45 pm
Gymnastics: Gym Kids 4 yrs 4:30 pm - 5:15 pm
Gymnastics: Tiny Tumblers 3 yrs 4:30 pm - 5:15 pm
Gymnastics: Girls, Bronze Level 9-12 yrs 5:30 pm - 6:30 pm
Gymnastics: Girls, Children, Bronze Level 6-8 yrs 5:30 pm - 6:30 pm
Gymnastics: Gym Kids 4 yrs 5:30 pm - 6:15 pm
Gymnastics: Pre-School, Girls, Bronze Level 5 yrs 5:30 pm - 6:30 pm
Gymnastics: Tiny Tumblers 3 yrs 5:30 pm - 6:15 pm
Basketball Skills: Intermediate 8-11 6:00 pm - 7:00 pm
Circuit Workout 6:00 pm - 7:00 pm
Spinning: Adults, Beg. w/ Keva 6:00 pm - 6:45 pm
Swim Lessons: Bobbers 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Bubblers I 6:00 pm - 6:30 pm
Yoga in the Parks: Tucker Rd 6:00 pm - 7:00 pm
Basketball Skills: Pre-school 6:15 pm - 7:00 pm
Gymnastics: One, Two & You 6:15 pm - 7:00 pm
Guitar: Beginning 6:30 pm - 7:30 pm
Gymnastics: Girls, Children, Bronze Level 6-8 yrs 6:30 pm - 7:30 pm
Gymnastics: Girls, Children, Bronze Level-6-8yrs 6:30 pm - 7:30 pm
Gymnastics: Pre-School, Girls, Bronze Level 5 yrs 6:30 pm - 7:30 pm
Gymnastics: Tiny Tumblers 3 yrs 6:30 pm - 7:15 pm
Hand Dance W/ Regina 6:30 pm - 8:00 pm
Hand Dance: All Levels w/ Leroy 6:30 pm - 8:00 pm
Line Dance Beginner with Kathy Dent 6:30 pm - 8:30 pm
Line Dance: Beginning w/ Joanne 6:30 pm - 8:00 pm
Modern Dance: Children 6:30 pm - 7:30 pm
Pickleball: Beginners w/ Coach Stephanie 6:30 pm - 8:00 pm
Swim Lessons: Bobbers 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Youth, Level 1 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Youth, Level 2 6:40 pm - 7:10 pm
Basketball Skills: Advanced 12-17 7:00 pm - 8:00 pm
Basketball Skills: Children 7:00 pm - 8:00 pm
Zumba w/Ms. Angela 7:00 pm - 8:00 pm
Zumba: Fitness w/ Pam 7:00 pm - 8:00 pm
Gymnastics: Girls Gold Level 7:15 pm - 8:30 pm
Gymnastics: Girls Gold Level 7:15 pm - 8:30 pm
Gymnastics: Girls, Silver Level-6-12 7:15 pm - 8:30 pm
Gymnastics: Girls, Silver Level-6-12 7:15 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Teens, Level 1 Introduction to Water Skills 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Youth, Level 2 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Youth, Level 3 7:20 pm - 7:50 pm
Gymnastics: Girls, Bronze Level 9-12 yrs 7:30 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Youth, Level 2 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Youth, Level 3 8:00 pm - 8:30 pm
|
Yoga in the Parks: Watkins 8:30 am - 9:30 am
Bio Fitness & Cardio Fit: Hi-Low Impact w/ Kathi 9:30 am - 10:30 am
Bio Fitness and Cardio Fit: Seniors - Virtual w/ Kathi 9:30 am - 10:30 am
Aqua Arthritis: Adults 10:00 am - 10:45 am
CHOICES: AquaFit 10:00 am - 10:45 am
Gymnastics: Gym Kids 4 yrs 10:00 am - 10:45 am
Gymnastics: Tiny Tumblers 3 yrs 10:00 am - 10:45 am
Therapeutic Recreation: AquaFit 10:00 am - 10:45 am
Gymnastics: Girls, Children, Bronze Level 6-8 yrs 10:15 am - 11:15 am
Gymnastics: Pre-School, Girls, Bronze Level 5 yrs 10:15 am - 11:15 am
Active Silver-Fit w/ Coach Mike 10:30 am - 11:30 am
Gymnastics: One, Two & You 10:45 am - 11:30 am
CHOICES: Water Walkers 11:00 am - 11:30 am
Line Dance, Seniors w/ Gwen 11:00 am - 12:30 pm
Line Dance, Seniors w/ Hattie 12:30 pm - 2:00 pm
Gymnastics: Boys, Mixed Ages, Bronze Level 4:30 pm - 5:30 pm
Gymnastics: Girls, Children, Bronze Level 6-8 yrs 4:30 pm - 5:30 pm
Gymnastics: Gym Kids 4 yrs 4:30 pm - 5:15 pm
Gymnastics: Pre-School, Girls, Bronze Level 5 yrs 4:30 pm - 5:30 pm
Gymnastics: Tiny Tumblers 3 yrs 4:30 pm - 5:15 pm
Money Management: Teens 5:00 pm - 7:00 pm
Basketball Skills: Pre-school w/ Coach Demond 5:30 pm - 6:15 pm
Gymnastics: Gym Kids 4 yrs 5:30 pm - 6:15 pm
Gymnastics: Tiny Tumblers 3 yrs 5:30 pm - 6:15 pm
Gymnastics: Boys, Mixed Ages, Bronze Level 5:45 pm - 6:45 pm
Gymnastics: Girls Gold Level 5:45 pm - 7:00 pm
Gymnastics: Girls Gold Level 5:45 pm - 7:00 pm
Gymnastics: Pre-School, Girls, Bronze Level 5 yrs 5:45 pm - 6:45 pm
Gymnastics: Pre-Schoolers, Girls, Bronze Level 5:45 pm - 6:45 pm
Basketball Skills: Pre-school w/ Coach Demond 6:00 pm - 6:45 pm
Spanish Level I: Mixed Ages - Virtual 6:00 pm - 7:00 pm
Tot Ballet w/ Cat 6:00 pm - 6:45 pm
Get Healthy Fit Boot Camp! 6:15 pm - 7:15 pm
Gymnastics: Gym Kids 4 yrs 6:15 pm - 7:00 pm
Gymnastics: One, Two & You 6:15 pm - 7:00 pm
Basketball: Beginning, Children w/ Coach James 6:20 pm - 7:20 pm
Yoga: All Levels 6:30 pm - 7:30 pm
Gymnastics: Boys Silver, Mixed Ages 6:45 pm - 8:00 pm
Gymnastics: Girls, Children, Bronze Level 6-8 yrs 6:45 pm - 7:45 pm
Gymnastics: Girls, Silver Level-6-12 6:45 pm - 8:00 pm
Gymnastics: Girls, Silver Level-6-12 6:45 pm - 8:00 pm
Basketball Skills: Children w/ Coach Demond 6:50 pm - 7:50 pm
Gymnastics: Girls, Platinum Level 7:00 pm - 8:30 pm
Gymnastics: Girls, Platinum Level 7:00 pm - 8:30 pm
Hand Dance w/Ms. Mell 7:00 pm - 8:00 pm
Inter. Line Dance w/ April 7:00 pm - 8:30 pm
Intro To Poms Dance 7:00 pm - 8:00 pm
Money Management: Adults 7:00 pm - 9:00 pm
Spanish Level II: Mixed Ages - Virtual 7:00 pm - 8:00 pm
Water Aerobics: Adults 7:15 pm - 8:00 pm
Gymnastics: Boys, Mixed Ages, Teen Bronze/Silver 7:45 pm - 8:45 pm
Gymnastics: Girls, Bronze Level 9-12 yrs 7:45 pm - 8:45 pm
Gymnastics: Girls, Teens, Bronze/Silver Levels 7:45 pm - 8:45 pm
Gymnastics: Tumbling, Beginning 7:45 pm - 8:45 pm
Basketball Skills: Advance 6-12 w/ Coach Demond 7:50 pm - 8:50 pm
|
AM Sweatshop 8:00 am - 9:00 am
Cycling Seniors Club Ride 8:00 am - 11:30 am
CHOICES: Kickbikes 10:00 am - 12:00 pm
Gymnastics: Girls, Children, Bronze Level 6-8 yrs 4:30 pm - 5:30 pm
Gymnastics: Pre-School, Girls, Bronze Level 5 yrs 4:30 pm - 5:30 pm
Gymnastics: Gym Kids 4 yrs 4:45 pm - 5:30 pm
Gymnastics: Tiny Tumblers 3 yrs 4:45 pm - 5:30 pm
Gymnastics: Girls, Silver Level-6-12 5:30 pm - 6:45 pm
Gymnastics: Pre-School, Girls, Bronze Level 5 yrs 5:30 pm - 6:30 pm
Line Dance w/ Gwen 5:30 pm - 6:30 pm
Gymnastics: Gym Kids 4 yrs 5:45 pm - 6:30 pm
Gymnastics: Tiny Tumblers 3 yrs 5:45 pm - 6:30 pm
Full Body Sculpt 6:00 pm - 7:00 pm
Gymnastics: One, Two & You 6:15 pm - 7:00 pm
Gymnastics: Boys, Mixed Ages, Bronze Level 6:30 pm - 7:30 pm
Gymnastics: Girls, Children, Bronze Level 6-8 yrs 6:30 pm - 7:30 pm
Gymnastics: Gym Kids 4 yrs 6:30 pm - 7:15 pm
Gymnastics: Tiny Tumblers 3 yrs 6:30 pm - 7:15 pm
Hand Dance: All Levels w/ Leroy 6:30 pm - 8:00 pm
Yoga: All Levels w/ Debra 6:30 pm - 7:30 pm
Zumba: Fitness, Mixed Ages 6:30 pm - 7:30 pm
Basketball Skills: Pre-school w/ Coach Rashad 6:40 pm - 7:25 pm
Zumba: Latin Infused Rhythmic Exercise-Fitness w/Darilyn 6:45 pm - 7:45 pm
Yoga in the Parks: Bladensburg 7:00 pm - 8:00 pm
Gymnastics: Girls Gold Level 7:15 pm - 8:30 pm
Gymnastics: Girls, Platinum Level 7:15 pm - 8:45 pm
Gymnastics: Girls, Silver Level-6-12 7:15 pm - 8:30 pm
Basketball Skills: Children w/ Rashad 7:25 pm - 8:25 pm
Gymnastics: Tumbling, Advanced 7:30 pm - 8:45 pm
Gymnastics: Tumbling, Intermediate 7:30 pm - 8:45 pm
Poms Dance Advance 7:30 pm - 8:30 pm
|
Yoga in the Parks: Enterprise 8:30 am - 9:30 am
Bio Fitness & Cardio Fit: Hi-Low Impact w/ Kathi 9:30 am - 10:30 am
Bio Fitness and Cardio Fit: Seniors - Virtual w/ Kathi 9:30 am - 10:30 am
Story & Craft - Animal habitat 11:00 am - 12:00 pm
Toddler Time 11:00 am - 11:45 am
Gymnastics: Girls, Children, Bronze Level 6-8 yrs 4:30 pm - 5:30 pm
Gymnastics: Girls, Silver Level-6-12 4:30 pm - 5:45 pm
Gymnastics: Gym Kids 4 yrs 4:30 pm - 5:15 pm
Gymnastics: Tiny Tumblers 3 yrs 4:30 pm - 5:15 pm
Gymnastics: Gym Kids 4 yrs 5:30 pm - 6:15 pm
Gymnastics: Tiny Tumblers 3 yrs 5:30 pm - 6:15 pm
Gymnastics: Girls Gold Level 5:45 pm - 7:00 pm
Gymnastics: Girls, Children, Bronze Level 6-8 yrs 5:45 pm - 6:45 pm
Gymnastics: Pre-School, Girls, Bronze Level 5 yrs 5:45 pm - 6:45 pm
Get Fit Mobile: Fitness on the Fly 6:00 pm - 7:00 pm
Spanish Level I: Adults - Virtual 6:00 pm - 7:00 pm
Gymnastics: Gym Kids 4 yrs 6:15 pm - 7:00 pm
Gymnastics: Tiny Tumblers 3 yrs 6:15 pm - 7:00 pm
African Dance w/ Cat 6:30 pm - 7:30 pm
Line Dance w/ April 6:30 pm - 8:00 pm
Pickleball: Adults Inter w/ Coach Stephanie 6:30 pm - 8:00 pm
Gymnastics: Girls, Silver Level-6-12 6:45 pm - 8:00 pm
Gymnastics: Pre-School, Girls, Bronze Level 5 yrs 6:45 pm - 7:45 pm
Gymnastics: Girls, Platinum Level 7:00 pm - 8:30 pm
Line Dance w/Ms. Mell 7:00 pm - 8:00 pm
Spanish Level II: Adults - Virtual 7:00 pm - 8:00 pm
Step Aerobics w/Ms. Angela...All Fitness Levels 7:00 pm - 8:00 pm
Gymnastics: Adults 7:30 pm - 8:30 pm
Gymnastics: Girls, Bronze Level 9-12 yrs 7:45 pm - 8:45 pm
Gymnastics: Girls, Teens, Bronze/Silver Levels 7:45 pm - 8:45 pm
Amphibian Monitoring 8:45 pm - 9:45 pm
|
|
Full Body Sculpt 8:00 am - 9:00 am
Piano: Children (Ages 6-8 yrs old) 8:15 am - 9:15 am
Basketball Skills: Beginner 5-7 9:00 am - 10:00 am
Outdoor Adventures: Shenandoah National Park 9:00 am - 5:00 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 2 9:00 am - 9:30 am
Swim Lessons: Children, Youth, Level 5 Stroke Refinement 9:00 am - 9:30 am
Yoga in the Parks: Upper Marlboro 9:00 am - 10:00 am
Basketball Skills: Pre-school 9:15 am - 10:00 am
Beginning Guitar, Ages 7 & Up, w/Dr. Camp 9:15 am - 10:00 am
Fitness Dance: Adults w/ Cat 9:15 am - 10:00 am
Yoga in the Parks: Artemesia 9:15 am - 10:15 am
Ballet: Children, Beg with Amie 9:30 am - 10:30 am
Basketball Skills: Children Ages 6-8 9:30 am - 10:15 am
Parent & Me Basic Skills-Pre-school...8' Goals 9:30 am - 10:30 am
Piano: Children (Ages 9-12 yrs old) 9:30 am - 10:30 am
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 9:40 am - 10:10 am
Swim Lessons: Children, Youth, Level 6 9:40 am - 10:10 am
Ballet and Tap: Children, Beginner 10:00 am - 11:00 am
Basketball Skills: Intermediate 8-11 10:00 am - 11:00 am
Family Zumba 10:00 am - 11:00 am
Hip Hop 101: Ages 6-13 10:00 am - 11:00 am
Kids Rockin' Boat Ride! 10:00 am - 11:00 am
Zumba: Latin Infused Rhythmic Exercise-Fitness w/Darilyn 10:00 am - 11:00 am
Basketball Skills: Children 10:05 am - 11:05 am
Swim Lessons: Bobbers 10:20 am - 10:50 am
Swim Lessons: Children, Youth, Level 4 Stroke Improvement 10:20 am - 10:50 am
Ballet, Jazz and Hip-Hop: Children 10:30 am - 11:30 am
Basketball Skills: Pre-school 10:30 am - 11:15 am
Cub Corner: Tails of Flight 10:30 am - 11:30 am
LKPCC Basketball Academy w/Coach Josh 10:45 am - 12:15 pm
Piano: Teens 10:45 am - 11:45 am
Pre-Ballet with Amie 10:45 am - 11:45 am
Ballet, Jazz and Hip-Hop: Pre-Schoolers 11:00 am - 12:00 pm
Basketball Skills: Advanced 12-17 11:00 am - 12:00 pm
Guitar Lessons taught by a Doctor of Music..."Dr. Camp"! 11:00 am - 11:45 am
Swim Lessons: Pre-Schoolers, Floaters 11:00 am - 11:30 am
Tukkong Mudo "A" (White Belt), South Korean Military MMA 11:00 am - 12:00 pm
Soccer Skill: Pre-School 11:15 am - 12:00 pm
Basketball Skills: Children Ages 9-12 11:30 am - 12:15 pm
Cancer Workshop 11:30 am - 12:30 pm
LKPCC Volleyball Academy MS-Prep w/Coach Shelbey & Coach Vance 11:30 am - 12:30 pm
Dance, Contemporary: Mixed Ages 12:00 pm - 1:00 pm
Line Dance w/ Ms. April 12:00 pm - 1:30 pm
Piano: Adults (Ages 18+) 12:00 pm - 1:00 pm
Soccer Skills: Children 12:00 pm - 1:00 pm
Tukkong Mudo "A" (White Belt), South Korean Military MMA 12:15 pm - 1:15 pm
Cheerleading: Children 1:00 pm - 2:00 pm
Chess 1:00 pm - 2:00 pm
LKPCC HS Prep Volleyball Academy, w/Coach Shelbey & Coach Vance 1:00 pm - 3:00 pm
Piano: Children (Ages 6-8 yrs old) 1:15 pm - 2:15 pm
Hip Hop Majorette Dancing 2:00 pm - 3:00 pm
Nature Education: Backyard Beavers 7:30 pm - 9:00 pm
|
|
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children GYMNASTICS BC 6/17 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Mixed Ages 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Mixed Ages ENRICHMENT BC 7:00 am - 9:00 am
NBCC Day Camp Extended Care: Mixed Ages 7:00 am - 9:00 am
SAARC - Morning Extended Care - Early Session 7:00 am - 9:00 am
William Beanes - Extended Care: Mixed Ages 7:00 am - 9:00 am
Urban Line Dancing 8:30 am - 9:30 am
Enrichment Camp: Girls, Mixed Ages 9:00 am - 4:30 pm
Enrichment Camp: STEAM, Mixed Ages 9:00 am - 4:30 pm
Exercise: Seniors 9:00 am - 10:00 am
Explorers Camp: Mixed Ages 9:00 am - 4:30 pm
Gymnastics Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Itty Bits Futsal: Pre-School (CoEd) 9:00 am - 10:00 am
North Brentwood Basketball Camp Early Session 9:00 am - 4:30 pm
SAARC Enrichment STEAM Camp Early Session 9:00 am - 4:30 pm
Swim Camp: Frogs 9:00 am - 4:30 pm
Swim Camp: Tadpoles 9:00 am - 4:30 pm
Tennis Junior Clinics: Intermediate 9:00 am - 12:00 pm
CHOICES: KiloMEETers @ Watkins Park: Tennis Bubble 10:00 am - 11:00 am
Snacky Things 8-12 10:00 am - 11:00 am
Swim Lessons: Floaters 10:00 am - 10:30 am
Tiny Tumblers 11:30 am - 12:30 pm
Tennis: Children, Beginner (6 - 11) 12:00 pm - 1:00 pm
Tennis: Doubles Drill 12:00 pm - 2:00 pm
Computer Skills: Seniors, Level 2 12:15 pm - 2:15 pm
Tennis: Children, Beginner 2/3 1:00 pm - 2:00 pm
Gaming Clinic 8-12 2:00 pm - 3:00 pm
Nature Makers Space 2:00 pm - 3:30 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children GYMNASTICS AC 6/17 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Mixed Ages ENRICHMENT AC 4:30 pm - 6:00 pm
NBCC Day Camp Extended Care: Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
SAARC - Afternoon Extended Care - Early Session 4:30 pm - 6:00 pm
William Beanes - Extended Care: Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
Itty Bits Futsal: Pre-School (CoEd) 5:00 pm - 6:00 pm
Japanese Karate: Mixed Ages Beginner 5:00 pm - 6:00 pm
Circuit Workout 6:00 pm - 7:00 pm
Japanese Karate: Mixed Ages Int./Adv. 6:00 pm - 7:00 pm
Swim Lessons: Bubblers I 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 Intro to Water Skills 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 2 Fundamental Aquatic Skills 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Floaters 6:00 pm - 6:30 pm
Yoga in the Parks: Tucker Rd 6:00 pm - 7:00 pm
Tiny Tumblers 6:30 pm - 7:30 pm
Zumba: Fitness with JoEtta 6:30 pm - 7:30 pm
Swim Lessons: Bobbers 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 Intro to Water Skills 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 2 Fundamental Aquatic Skills 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Strokers II 6:40 pm - 7:10 pm
Gaming Clinic 8-12 7:00 pm - 8:00 pm
Japanese Karate: Adult, All Levels 7:00 pm - 8:00 pm
Snacky Things 8-12 7:00 pm - 8:00 pm
Tennis Adults: Doubles Strategy 7:00 pm - 9:00 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 3 Stroke Development 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 4 Stroke Improvement 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 5 Stroke Refinement 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Teens, Level 2 Fundamental Aquatic Skills 7:20 pm - 7:50 pm
Swim lessons: Adult Beginner 8:00 pm - 8:30 pm
Swim lessons: Adult Intermediate 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Teens, Level 3 Stroke Development 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Youth, Level 6 Swimming and Skill Proficiency 8:00 pm - 8:30 pm
|
Yoga in the Parks: Watkins 8:30 am - 9:30 am
Senior Tabata with Weight Resistance 9:00 am - 10:00 am
Senior chair exercise 9:30 am - 10:30 am
Weight Training: Seniors 10:45 am - 11:45 am
CHOICES: Water Walkers 11:00 am - 11:30 am
Story & Craft - Pollinators 11:00 am - 12:00 pm
Japanese Karate: Adult, All Levels 12:00 pm - 1:00 pm
Straight Smoothies on the Go 12:00 pm - 2:00 pm
Craft Tuesdays 2:00 pm - 3:30 pm
Gymnastics: Boys, Mixed Ages, Bronze Level 4:00 pm - 4:45 pm
Gymnastics: Gym Kids 4:00 pm - 4:45 pm
Tennis: Children, Beginner (6 - 11) 4:00 pm - 5:00 pm
Gymnastics: Girls, Mixed Ages, Bronze Level 5:00 pm - 5:45 pm
Gymnastics: Tiny Tumblers 5:00 pm - 5:45 pm
Japanese Karate: Mixed Ages Beginner 5:00 pm - 6:00 pm
Tennis: Mixed Ages, Intermediate (10 - 16) 5:00 pm - 6:00 pm
Fit & Strong 5:30 pm - 7:00 pm
Gymnastics: Girls, Mixed Ages, Bronze Level 6:00 pm - 6:45 pm
Gymnastics: Gym Kids 6:00 pm - 6:45 pm
Japanese Karate: Mixed Ages Int./Adv. 6:00 pm - 7:00 pm
Yoga: All Levels 6:00 pm - 7:00 pm
Tennis: Technique Drills, Beginner Adults 6:30 pm - 8:00 pm
Fitness Boot Camp w/ Coach Mike 7:00 pm - 8:00 pm
Gymnastics: Adults 7:00 pm - 8:00 pm
Gymnastics: Children, Boys, Bronze Level 7:00 pm - 8:00 pm
Gymnastics: Girls, Children, Bronze Level 7:00 pm - 8:00 pm
Gymnastics: Girls, Silver Level 7:00 pm - 8:00 pm
Japanese Karate: Adult, All Levels 7:00 pm - 8:00 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 1 Intro to Water Skills 7:00 pm - 7:30 pm
Swim Lessons: Floaters 7:00 pm - 7:30 pm
|
|
Yoga in the Parks: Enterprise 8:30 am - 9:30 am
HMHB - June Sailing with CRAB 9:30 am - 12:30 pm
Bingo 10:00 am - 12:00 pm
Liberty Tree Program 10:30 am - 11:30 am
Comedy Hour: Seniors 11:00 am - 12:00 pm
Toddler Time 11:00 am - 11:45 am
Gymnastics: Girls, Mixed Ages, Bronze Level 4:00 pm - 4:45 pm
Gymnastics: Tiny Tumblers 4:00 pm - 4:45 pm
Tennis: Children, Beginner (6 - 11) 4:00 pm - 5:00 pm
2024 High School Girls Summer League 7 vs. 7- Northern Division 5:00 pm - 11:00 pm
2024 High School Girls Summer League 7 vs. 7- Southern Division 5:00 pm - 11:00 pm
Gymnastics: Girls, Children, Bronze Level 5:00 pm - 6:00 pm
Gymnastics: Gym Kids 5:00 pm - 5:45 pm
LinkedIn Optimization 5:00 pm - 6:00 pm
Tennis: Mixed Ages, Intermediate (10 - 16) 5:00 pm - 6:00 pm
Get Fit Mobile: Fitness on the Fly 6:00 pm - 7:00 pm
Gymnastics: Girls, Silver Level 6:00 pm - 7:00 pm
Gymnastics: Gym Kids 6:00 pm - 6:45 pm
Gymnastics: Trampoline & Tumbling, Beginner 6:00 pm - 7:00 pm
Tennis: Technique Drills, Intermediate Adults 6:30 pm - 8:00 pm
Tai Chi: Adults, Beginner 6:45 pm - 7:45 pm
Fitness Boot Camp w/ Coach Mike 7:00 pm - 8:00 pm
Gymnastics: Girls, Children, Bronze Level 7:00 pm - 8:00 pm
Gymnastics: Girls, Silver Level 7:00 pm - 8:00 pm
Gymnastics: Trampoline & Tumbling, Beginner 7:00 pm - 8:00 pm
|
|
Full Body Sculpt 8:00 am - 9:00 am
Swim lessons: Adult Beginner 9:00 am - 9:30 am
Swim Lessons: Bubblers I 9:00 am - 9:30 am
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 Intro to Water Skills 9:00 am - 9:30 am
Tennis: Technique Drills, Beginner Adults 9:00 am - 10:30 am
Yoga in the Parks: Upper Marlboro 9:00 am - 10:00 am
Novice Tukkong Mudo 9:15 am - 10:00 am
Yoga in the Parks: Artemesia 9:15 am - 10:15 am
Adapted Archery 9:30 am - 11:30 am
Swim Lessons: Adult, Intermediate 9:40 am - 10:10 am
Swim Lessons: Bobbers 9:40 am - 10:10 am
Swim Lessons: Children, Youth, Level 3 Stroke Development 9:40 am - 10:10 am
Family Zumba 10:00 am - 11:00 am
Green Hand Gardening Blue Bird Houses 10:00 am - 11:30 am
Kayaking Through History 10:00 am - 2:00 pm
Tae Kwon Do & Judo: Mixed Ages 10:00 am - 12:00 pm
Zumba: Fitness with JoEtta 10:00 am - 11:00 am
Tukkong Mudo: Beginner "A" 10:15 am - 11:15 am
Swim Lessons: Children, Youth, Level 2 Fundamental Aquatic Skills 10:20 am - 10:50 am
Swim Lessons: Floaters 10:20 am - 10:50 am
Swim Lessons: Strokers I 10:20 am - 10:50 am
Tennis: Technique Drills, Intermediate 10:30 am - 12:00 pm
Live Animal Show 11:00 am - 12:00 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 4 Stroke Improvement 11:00 am - 11:30 am
Swim Lessons: Children, Youth, Level 5 Stroke Refinement 11:00 am - 11:30 am
Swim Lessons: Teens, Level 1 Introduction to Water Skills 11:00 am - 11:30 am
Tukkong Mudo "B" Beginner 11:30 am - 12:30 pm
Tukkong Mudo: Intermediate 12:45 pm - 1:45 pm
Afternoon Aviators: Tails of Flight 1:00 pm - 2:00 pm
Wilderness Survival With A Ranger 1:00 pm - 2:30 pm
Safe Summer Teen Fest 4:00 pm - 8:00 pm
Sizzling Summer Cabaret 5:00 pm - 8:00 pm
Adult Line Dance Social 7:00 pm - 11:00 pm
Adult Line Dance Social 7:00 pm - 11:00 pm
|
|
Basketball Camp Extended Care AM 7:00 am - 9:00 am
BEFORE A Day Camp Ext Care: WTB BEF CARE SESS A 7:00 am - 9:00 am
Before Care 7:00 am - 9:00 am
Before Care: Nature Predators 7:00 am - 9:00 am
Before Care: Plantapalooza 7:00 am - 9:00 am
Before-care, Largo Kettering Perrywood, Session 1 7:00 am - 9:00 am
College Pk CC Morning Care BB 6-12 yr 7:00 am - 9:00 am
College Pk CC Morning Care C.I.T. Teens 7:00 am - 9:00 am
College Pk CC Morning Care Explorers 7:00 am - 9:00 am
College Pk CC Morning Care Soccer Camp 7:00 am - 9:00 am
Culinary Camp 7:00 am - 9:00 am
Dance Camp Extended Care: AM 7:00 am - 9:00 am
Day Camp AM Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Before Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Basketball 6-9 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children -Basketball 10-12 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children AM 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children Art Camp 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children CHEER BC 6/24 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children GYMNASTICS BC 6/24 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children SOCCER BC 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children SWIM BC 6/24 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children TRACK BC 6/24 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Mixed Ages 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Mixed Ages 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Mixed Ages 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Mixed Ages 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Mixed Ages ASLANG BC 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Mixed Ages ROBO BC 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Mixed Ages SEWING BC 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Teens LIFE SKILLS BC 7:00 am - 9:00 am
DRCC DC AM Care (Session 1) 7:00 am - 9:00 am
Extended Care 7:00 am - 9:00 am
Fort Washington Forest Session 1 Before Care 7:00 am - 9:00 am
Hillcrest CC - Before Care - Session 1 7:00 am - 9:00 am
Kentland CC Extended Care 2 week Camp 7:00 am - 9:00 am
Lake Arbor Day Camp Extended Before Care: Children 7:00 am - 9:00 am
SAARC - Morning Extended Care - Session 1 7:00 am - 9:00 am
Therapeutic Recreation: Extended Care, Children 7:00 am - 9:00 am
Therapeutic Recreation: Extended Care, Mixed Ages 7:00 am - 9:30 am
Therapeutic Recreation: Extended Care, Mixed Ages 7:00 am - 9:00 am
Therapeutic Recreation: Extended Care, Mixed Ages 7:00 am - 9:30 am
Therapeutic Recreation: Extended Care, Mixed Ages 7:00 am - 9:00 am
William Beanes - Extended Care: Mixed Ages 7:00 am - 9:00 am
William Beanes - Extended Care: Mixed Ages 7:00 am - 9:00 pm
Coach's Fitness Boot Camp 7:30 am - 8:30 am
Urban Line Dancing 8:30 am - 9:30 am
American Sign Language Camp 9:00 am - 4:30 pm
Art Camp: Art Explorers 9:00 am - 4:30 pm
Art Camp: Art Explorers 9:00 am - 4:30 pm
Art Camp: Art Explorers 9-12yrs 9:00 am - 4:30 pm
Art Camp: Creative Expressions 9:00 am - 4:30 pm
Art Camp: Sci-Fi & Comic-Con: Mixed Ages 9:00 am - 4:30 pm
Basketball 9:00 am - 4:30 pm
Basketball Camp 9:00 am - 4:30 pm
Basketball Camp: 10-13 years 9:00 am - 4:30 pm
Basketball Camp: Childern 6-9 years 9:00 am - 4:30 pm
Basketball Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Basketball Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Basketball Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Basketball Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Basketball Camp: Children 6-12 years 9:00 am - 4:30 pm
basketball, camp, coach, hoops, competitive, advanced 9:00 am - 4:30 pm
C.I.T. Work Hard, Play Hard Teen Camp 9:00 am - 4:30 pm
Cedar Heights Basketball Camp (Ages 8-12) 9:00 am - 4:30 pm
Cheerleading Camp: Children, Beginner 9:00 am - 4:30 pm
Coach's Fitness Boot Camp 9:00 am - 10:00 am
Culinary Camp 9:00 am - 4:30 pm
Culinary Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Culinary Camp: Mixed Ages 9:00 am - 4:30 pm
Dance and Swim Camp: Hip-Hop, Jazz and Modern 9:00 am - 4:30 pm
Dance Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Dance Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Dance Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Dance Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Enrichment Camp: STEAM, Children 9:00 am - 4:30 pm
Enrichment Camp: STEAM, Children 9:00 am - 4:30 pm
Enrichment Camp: STEAM, Children 9:00 am - 4:30 pm
Explorers Camp 9:00 am - 4:30 pm
Explorers Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Explorers Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Explorers Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Explorers Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Explorers Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Explorers Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Explorers Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Explorers Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Explorers Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Explorers Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Explorers Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Explorers Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Explorers Camp: Children (Ses 1) 9:00 am - 4:30 pm
Explorers Camp: Children CPKCC 9:00 am - 4:30 pm
Explorers Camp: Mixed Ages 9:00 am - 4:30 pm
Fashion Design and Dance Camp: Mixed Ages 9:00 am - 4:30 pm
G.E.A.R. Sports Camp 9:00 am - 4:30 pm
Get In the Zone - STEAM Zone Camp 9:00 am - 4:30 pm
Get In the Zone - STEAM Zone Camp 9:00 am - 4:30 pm
Gymnastics Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Hillcrest Basketball Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Hillcrest Dance Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Ice Skating Camp 9:00 am - 4:30 pm
JAPA: Musical Theater Camp, Children 9:00 am - 4:30 pm
Lake Arbor Basketball Camp (Ages 10-12) 9:00 am - 4:30 pm
Lake Arbor Basketball Camp (Ages 6-9) 9:00 am - 4:30 pm
Largo-Kettering-Perrywood Explorers 9:00 am - 4:30 pm
Largo-Kettering-Perrywood Wee-Wonderers 9:00 am - 12:00 pm
Life Skills Camp 9:00 am - 4:30 pm
Modeling Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Nature Camp: Bike, Hike, and Fish 9:00 am - 4:30 pm
Nature Camp: Plantapalooza 9:00 am - 4:30 pm
Nature Camp: Predators 9:00 am - 4:30 pm
Nature Camp: Science Seekers 9:00 am - 12:00 pm
Playskool Camp 9:00 am - 12:00 pm
Robotics Camp: Mixed Ages 9:00 am - 4:30 pm
SAARC Basketball Camp Session 1 9:00 am - 4:30 pm
SAARC Dance Camp Session 1 9:00 am - 4:30 pm
SAARC Enrichment STEAM Camp Session 1 9:00 am - 4:30 pm
Sewing Camp 9:00 am - 4:30 pm
Sewing Camp 9:00 am - 4:30 pm
Soccer Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Soccer Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Soccer Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Soccer Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Sports and Gym Camp 9:00 am - 4:30 pm
Sports and Gym Camp 9:00 am - 4:30 pm
Sports Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Sports Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Sports Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Sports Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Summer Playground - Accokeek Academy 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Arrowhead Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Baden Elementary School 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Beacon Heights Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Berwyn Heights Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Bladensburg Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Brandywine Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Capitol Heights Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Carmody Hills Elementary School 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Chillum Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Colmar Manor 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Columbia Park Community Center 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Cooper Lane Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - District Heights Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Gladys Noon Spellman Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Glassmanor Community Center 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Glenn Dale Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Heather Hills Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Hillcrest Heights Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Hollywood Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Indian Queen Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Lake Arbor Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Langley Park-McCormick Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Laurel Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Marlton Elementary School 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Mattaponi Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Montpelier Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Mt. Rainier Nature Center 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - North Brentwood Community Center 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - North Forestville Community Center 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Patuxent Elementary School 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Riverdale Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Robert Frost Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Robert Gray Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Rockledge Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Rosa L. Parks Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Rose Valley Elementary School 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Scotchtown Hills Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Springhill Lake Elementary School 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Suitland Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Surrattsville High 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Vansville Park Building 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - Waldon Woods Elementary 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - West Lanham Hills Park Building 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground - William Hall Academy 9:00 am - 3:00 pm
Summer Playground -Northview ES 9:00 am - 3:00 pm
Swim and Basketball Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Swim and Fitness Camp 9:00 am - 4:30 pm
Swim and Fitness Camp 9:00 am - 4:30 pm
Swim and Fitness Camp 9:00 am - 4:30 pm
Swim Camp: Frogs 9:00 am - 4:30 pm
Swim Camp: Tadpoles 9:00 am - 4:30 pm
Tennis Camp 9:00 am - 4:30 pm
Tennis Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Tennis Camp: Children (6-8 years old) 9:00 am - 4:30 pm
Tennis Camp: Children (9-12 years old) 9:00 am - 4:30 pm
Therapeutic Recreation: Camp RECreate 9:00 am - 4:30 pm
Therapeutic Recreation: Camp RECreate 9:00 am - 4:30 pm
Therapeutic Recreation: Splash 'N Dash, Mixed Ages 9:00 am - 4:30 pm
Therapeutic Recreation: Splash 'N Dash, Mixed Ages 9:00 am - 4:30 pm
Therapeutic Recreation: Traveling Teens 9:00 am - 4:30 pm
Therapeutic Recreation: Traveling Teens 9:00 am - 4:30 pm
Track and Field Camp 9:00 am - 4:30 pm
Video Games Camp 9:00 am - 4:30 pm
Wee Wonderers 9:00 am - 12:00 pm
Wee Wonderers 9:00 am - 12:00 pm
Senior Bike Ride 9:30 am - 11:00 am
Summer Teen Center - Gwynn Park Middle 11:00 am - 5:00 pm
Summer Teen Center - Overlook Elementary 11:00 am - 5:00 pm
Summer Teen Center - Schrom Hills Park 11:00 am - 5:00 pm
Summer Teen Center - Seat Pleasant Activity Center 11:00 am - 5:00 pm
Summer Teen Center - Stephen Decatur Middle School 11:00 am - 5:00 pm
AFTER A Day Camp Ext Care: WTB AFTER CARE SESS A 4:30 pm - 6:00 pm
After Camp Tutoring: Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
After Care: Predators 4:30 pm - 6:00 pm
After-care, Largo Kettering Perrywood, Session 1 4:30 pm - 6:00 pm
Basketball Camp Extended Care PM 4:30 pm - 6:00 pm
Before Care: Plantapalooza 4:30 pm - 6:00 pm
College Pk CC After Care BB 6-12 yr 4:30 pm - 6:00 pm
College Pk CC After Care C.I.T. Teens 4:30 pm - 6:00 pm
College Pk CC After Care Explorers 4:30 pm - 6:00 pm
College Pk CC After Care Soccer Camp 4:30 pm - 6:00 pm
Dance Camp Extended Care: PM 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Basketball 6-9 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children - Basketball 10-12 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children -Art Camp 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children CHEER AC 6/24 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children GYMNASTICS AC 6/24 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children PM 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children SOCCER AC 7/24 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children SWIM AC 6/24 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children TRACK AC 6/24 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Mixed Ages -SEWING AC 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Mixed Ages ASLANG AC 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Mixed Ages ROBO AC 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Teens LIFE SKILLS AC 4:30 pm - 6:00 pm
DRCC DC PM Care (Session 1) 4:30 pm - 6:00 pm
Extended Care 4:30 pm - 6:00 pm
Extended Care AM 4:30 pm - 6:00 pm
Fort Washington Forest Session 1 After Care 4:30 pm - 6:00 pm
Hillcrest CC - After Care - Session 1 4:30 pm - 6:00 pm
Kentland CC Extended Care 2 week Camp 4:30 pm - 6:00 pm
Lake Arbor Day Camp Extended After Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
SAARC - Afternoon Extended Care - Session 1 4:30 pm - 6:00 pm
Therapeutic Recreation: Extended Care, Children 4:30 pm - 6:00 pm
Therapeutic Recreation: Extended Care, Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
Therapeutic Recreation: Extended Care, Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
Therapeutic Recreation: Extended Care, Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
Therapeutic Recreation: Extended Care, Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
Therapeutic Recreation: Extended Care, Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
William Beanes - Extended Care: Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
William Beanes - Extended Care: Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
Circuit Workout 6:00 pm - 7:00 pm
Yoga in the Parks: Tucker Rd 6:00 pm - 7:00 pm
Swim Lessons: Youth, Level 1 6:30 pm - 7:00 pm
Tae Kwon Do: Children, All Levels 6:30 pm - 7:30 pm
Ballet 101 /Technique 7:00 pm - 8:00 pm
Swim Lessons: Floaters 7:10 pm - 7:40 pm
Swim Lessons: Youth, Level 1 7:10 pm - 7:40 pm
Swim Lessons: Youth, Level 1 7:10 pm - 7:40 pm
Kung Fu for Fitness, Adults 7:30 pm - 8:30 pm
|
|
AM Sweatshop 8:00 am - 9:00 am
Ceramics, All Levels 10:00 am - 2:00 pm
CHOICES: Kickbikes 10:00 am - 12:00 pm
Little Ninja 4:00 pm - 4:45 pm
Gymnastics: Girls, Mixed Ages, Bronze Level 4:30 pm - 5:15 pm
Gymnastics: Gym Kids 4:30 pm - 5:15 pm
Gymnastics: Boys Silver/Gold Level 5:00 pm - 6:00 pm
Pre-Ballet with Amie 5:15 pm - 6:15 pm
Gymnastics: Trampoline & Tumbling, Intermediate 5:30 pm - 6:30 pm
Gymnastics: Girls, Children, Bronze Level 5:30 pm - 6:30 pm
Gymnastics: Girls, Mixed Ages, Bronze Level 5:30 pm - 6:15 pm
Gymnastics: Tiny Tumblers 5:30 pm - 6:15 pm
Dine, Learn & Move: Mocktail Magic: Sip Your Way to Wellness 6:00 pm - 7:30 pm
Full Body Sculpt 6:00 pm - 7:00 pm
Gymnastics: Girls, Children, Gold Level 6:00 pm - 7:00 pm
Parkour: Children 6:00 pm - 7:00 pm
Ballet: Children, Begin w/Amie 6:30 pm - 7:30 pm
Gymnastics: Girls, Silver Level 6:30 pm - 7:30 pm
Gymnastics: Girls, Platinum/Diamond Levels 7:00 pm - 8:30 pm
Jazz on the Lawn 7:00 pm - 8:00 pm
Yoga in the Parks: Bladensburg 7:00 pm - 8:00 pm
Gymnastics: Girls, Children, Bronze Level 7:30 pm - 8:30 pm
Gymnastics: Girls, Mixed Ages, Mixed Skills 7:30 pm - 8:30 pm
Tukkong Mudo: Advance, Mixed Ages 7:30 pm - 8:30 pm
|
|
|
|
|
Day Camp Before Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Children 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Teens 7:00 am - 9:00 am
Day Camp Extended Care: Teens 7:00 am - 9:00 am
Harmony Hall CC Before Care 7:00 am - 9:00 am
Harmony Hall CC Week 2 Before Care 7:00 am - 9:00 am
Therapeutic Recreation: Extended Care, Children 7:00 am - 9:00 am
Therapeutic Recreation: Extended Care, Mixed Ages 7:00 am - 9:00 am
Therapeutic Recreation: Extended Care, Mixed Ages 7:00 am - 9:30 am
Therapeutic Recreation: Extended Care, Mixed Ages 7:00 am - 9:00 am
Therapeutic Recreation: Extended Care, Mixed Ages 7:00 am - 9:30 am
William Beanes - Extended Care: Mixed Ages 7:00 am - 9:00 am
Urban Line Dancing 8:30 am - 9:30 am
Basketball Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Digital Media Camp 9:00 am - 4:30 pm
Enrichment Camp: STEAM, Children 9:00 am - 4:30 pm
Enrichment Camp: STEAM, Children 9:00 am - 4:30 pm
Exercise: Seniors 9:00 am - 10:00 am
Explorers Camp: Children 9:00 am - 4:30 pm
Explorers Camp: Mixed Ages 9:00 am - 4:30 pm
Majorette Camp 9:00 am - 4:30 pm
MakerSpace Camp 9:00 am - 4:30 pm
Music Production Camp 9:00 am - 4:30 pm
Tennis Junior Clinics: Intermediate 9:00 am - 12:00 pm
Therapeutic Recreation: Camp RECreate 9:00 am - 4:30 pm
Therapeutic Recreation: Camp RECreate 9:00 am - 4:30 pm
Therapeutic Recreation: Splash 'N Dash, Mixed Ages 9:00 am - 4:30 pm
Therapeutic Recreation: Splash 'N Dash, Mixed Ages 9:00 am - 4:30 pm
Therapeutic Recreation: Traveling Teens 9:00 am - 4:30 pm
Therapeutic Recreation: Traveling Teens 9:00 am - 4:30 pm
Wee Wonder 9:00 am - 12:00 pm
Chair Fitness Dance w/ Deb 9:30 am - 10:30 am
Indoor Cycling - Senior Spin 9:30 am - 10:30 am
Creative Paper Crafting 10:00 am - 12:00 pm
Sign Language: Seniors, Level 1 10:00 am - 11:15 am
Soarin' Into Summer Week 2 10:00 am - 2:00 pm
Yoga: All Levels w/ Toni 10:30 am - 11:30 am
Indoor Cycling - Senior Spin 10:45 am - 11:45 am
Balance Training 11:00 am - 11:30 am
Coach's Small Group Training 11:00 am - 12:00 pm
Exercise: Seniors 11:00 am - 12:00 pm
Fitness Dance w/ Deb 11:00 am - 12:00 pm
Fitness Boot Camp: Seniors 11:45 am - 12:15 pm
Yoga: All Levels w/ Alice 12:00 pm - 1:00 pm
Computer Skills: Seniors, Level 1 12:15 pm - 2:15 pm
Chair Yoga - Virtual 12:30 pm - 1:30 pm
Nature Makers Space 2:00 pm - 3:30 pm
After Camp Tutoring: Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Children 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Teens 4:30 pm - 6:00 pm
Day Camp Extended Care: Teens 4:30 pm - 6:00 pm
Harmony Hall CC After Care 4:30 pm - 6:00 pm
Harmony Hall CC Week 2 After Care 4:30 pm - 6:00 pm
Therapeutic Recreation: Extended Care, Children 4:30 pm - 6:00 pm
Therapeutic Recreation: Extended Care, Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
Therapeutic Recreation: Extended Care, Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
Therapeutic Recreation: Extended Care, Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
Therapeutic Recreation: Extended Care, Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
William Beanes - Extended Care: Mixed Ages 4:30 pm - 6:00 pm
Cardio Kickboxing 5:00 pm - 6:00 pm
Circuit Workout 6:00 pm - 7:00 pm
Coach's Fitness & Conditioning 6:00 pm - 7:00 pm
Indoor Cycling - PM Ride 6:00 pm - 7:00 pm
Swim Lessons: Bobbers 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Bubblers II 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 Intro to Water Skills 6:00 pm - 6:30 pm
Swim Lessons: Floaters 6:00 pm - 6:30 pm
Weight Training: Women w/ Coach Don 6:00 pm - 7:00 pm
Yoga in the Parks: Tucker Rd 6:00 pm - 7:00 pm
Body Blast 6:15 pm - 7:15 pm
Nature's Hype Fitness Boot Camp! 6:15 pm - 7:15 pm
Swim Lessons: Bobbers 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Children , Youth, Level 1 Intro to Water Skills 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 2 Fundamental Aquatic Skills 6:40 pm - 7:10 pm
Swim Lessons: Strokers I 6:40 pm - 7:10 pm
Weight Training: Women w/ Coach Don 7:05 pm - 8:05 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 3 Stroke Development 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 4 Stroke Improvement 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 5 Stroke Refinement 7:20 pm - 7:50 pm
Swim Lessons: Teens, Level 2 Fundamental Aquatic Skills 7:20 pm - 7:50 pm
Aikido w/Roma 7:30 pm - 9:00 pm
Strength Training for Women 7:30 pm - 8:30 pm
Swim lessons: Adult Advanced 8:00 pm - 8:30 pm
Swim lessons: Adult Beginner 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Children, Youth, Level 3 Stroke Development 8:00 pm - 8:30 pm
Swim Lessons: Teens, Level 3 Stroke Development 8:00 pm - 8:30 pm
|
Tone & Sculpt 7:00 am - 8:00 am
Spinning: Adults, Aqua, Beginner 8:00 am - 8:45 am
Yoga in the Parks: Watkins 8:30 am - 9:30 am
Farmer for a Day 9:00 am - 11:00 am
Spinning: Adults, Aqua Intermediate 9:00 am - 9:45 am
Chair Aerobics: Seniors 9:30 am - 10:30 am
Exercise: Adults w/ Darlina 9:30 am - 10:30 am
Gentle Yoga: Seniors 9:30 am - 10:30 am
Line Dance: Seniors, Intermediate 9:30 am - 11:30 am
Yoga: Beginner w/ Alice 9:30 am - 10:30 am
Functional Training w/ Betty 10:00 am - 11:00 am
Water Aerobics: Seniors 10:00 am - 10:45 am
Water, Aerobics, Fitness, Mixed, Ages 10:00 am - 10:45 am
Exercise: Seniors 11:00 am - 12:00 pm
Water Aerobics: Seniors 11:00 am - 11:45 am
Aqua Arthritis: Adults 12:00 pm - 12:45 pm
Zumba Fit: Seniors 12:30 pm - 1:30 pm
Balance, Stretch, & Tone: Seniors 1:00 pm - 2:00 pm
Craft Tuesdays 2:00 pm - 3:30 pm
Water, Aerobics, Fitness, Mixed, Ages 6:00 pm - 6:45 pm
"The Get Down" 6:15 pm - 7:15 pm
Aerobics: Adults w/ Trecie 6:30 pm - 7:30 pm
Boxing: Children 6:30 pm - 7:30 pm
JAM Session...Caribbean, Fitness, Dance 7:00 pm - 8:00 pm
Water, Aerobics, Fitness, Mixed, Ages 7:00 pm - 7:45 pm
Zumba: Fitness, Mixed Ages 7:00 pm - 8:00 pm
Water, Aerobics, Fitness, Mixed, Ages 8:00 pm - 8:45 pm
|
|
|
|
Water, Aerobics, Fitness, Mixed, Ages 7:00 am - 7:45 am
Full Body Sculpt 8:00 am - 9:00 am
Strength Training for Women - Saturday 8:00 am - 9:00 am
Water, Aerobics, Fitness, Mixed, Ages 8:00 am - 8:45 am
Creative Movement 9:00 am - 9:45 am
Tot Sports 9:00 am - 9:45 am
Yoga in the Parks: Upper Marlboro 9:00 am - 10:00 am
Indoor Cycling - Saturday Spin 9:15 am - 10:15 am
Line Dance: Seniors, Beginner 9:15 am - 11:15 am
Yoga in the Parks: Artemesia 9:15 am - 10:15 am
Okinawan Karate: Beginning 9:30 am - 10:30 am
Yoga: All Levels w/ Janice 9:30 am - 10:30 am
Adv. Seekers: Smithsonian Folklife Festival, Washington, DC 10:00 am - 5:00 pm
Drawing: Mixed Ages 10:00 am - 12:00 pm
Family Zumba 10:00 am - 11:00 am
Jewelry: Make Your Own Gemstone 10:00 am - 2:00 pm
Pre-Ballet 10:00 am - 11:00 am
Sign Language: Mixed Ages 10:00 am - 11:00 am
Okinawan Karate: Intermediate 10:30 am - 11:30 am
Swim Lessons: Floaters 10:30 am - 11:00 am
Swim Lessons: Youth, Level 1 10:30 am - 11:00 am
Tae Kwon Do: Pre-school Advanced, Beginner, Intermediate/Advanced 10:30 am - 11:30 am
Yoga: All Levels 10:30 am - 11:30 am
Weight Training: Teens w/ Coach Don 10:45 am - 11:45 am
Ballet: Children, Beginners 11:00 am - 12:00 pm
Basketball Skills: Pre-school w/ Coach Payton 11:00 am - 11:45 am
Get Fit Mobile: Smoothies on the Move! 11:00 am - 12:00 pm
Sewing and Fashion 11:00 am - 12:30 pm
Sign Language: Adults, Level 1 11:15 am - 12:15 pm
Okinawan Karate: Advanced 11:30 am - 1:00 pm
Basketball Skills: Children w/ Coach Payton 11:50 am - 12:50 pm
Hand Dance: Adults, Beginner w/ Priscilla 12:00 pm - 2:30 pm
Drawing: Adults 12:30 pm - 2:30 pm
Sewing and Fashion 1:00 pm - 2:30 pm
CIRCL Mobility 2:00 pm - 3:00 pm
BHCC Personal Training: Adults 2:30 pm - 4:00 pm
|